Jedná se o výtvarný materiál, který na první pohled vypadá jako obyčejná pěnová hmota. Vyrábí se v široké barevné škále a prodává se ve formátu A3 nebo A4, v tloušťce asi 1 mm. Jeho vlastnosti jsou ovšem neobyčejné, neboť se dá po zahřátí tvarovat. Nejčastěji je využíván k floristickým účelům. Stočením vystřižených květinových lístků, totiž vzniká docela realistické žilkování. Když se výrobek povede, vypadají květiny na pohled živě a rozdíl je patrný až při doteku. Často se z něj vyrábí růže, ale je vhodný i pro jiné květiny, například vánoční cesmínu.
A nejen to. Pokud jste kreativní, můžete s trochou šikovnosti vytvarovat třeba slušivý klobouček panenkám. Fantazii se meze nekladou. I když není tento materiál na českém trhu úplně rozšířen, dá se sehnat v některých kreativních potřebách a specializovaných internetových obchodech. Častěji než se samotným materiálem se setkáváme s hotovými výrobky, nejčastěji všelijakými ozdobami do vlasů, které bývají docela drahé. Na tom vytvořit si vlastní květinu však není nic těžkého.
Návod na výrobu růže
Začneme tak, že si vezmeme zvolený kus materiálu a nastříháme ho nůžkami na obdélníky, ty potom vystříháme do tvaru kapek. Aby byla květina realističtější, můžeme budoucí lístky barevně tónovat olejovými pastely. K dosažení kýženého efektu použijeme vlhčený ubrousek, který si dáme na prst a následně jej nabarvíme pastelem. Lístky potom z obou stran přejíždíme obarveným ubrouskem. Když jsou lístky barevné. Zapneme na nízký stupeň žehličku, opatrně na ní položíme lístek a přejíždíme po něm špejlí, dokud se nezačne kroutit. Po té ho opatrně sundáme, a dokud je teplý, v prstech zkroutíme a pomačkáme. Když lístek zase narovnáme, budou na něm reliéfy připomínající žilkování. Proces opakujeme se všemi vystřiženými a nabarvenými lístky. Když jsou hotové, vezmeme polystyrenovou kuličku (dá se pracovat i bez ní), stočíme jeden lístek, kterým začneme utvářet střed růže, a tavnou pistolí ho přilepíme ke kuličce. Postupně lepíme od středu kuličky další a další lístky, dokud není celý květ hotový. Pokud chcete, aby měl květ kališní lístky, připravte si zelený foamiran, nastříhejte z něj pěticípé hvězdy, veliké úměrně květu a obdobným způsobem je nabarvěte, zkruťte a přilepte ze spodu tavnou pistolí. Stonek lze udělat ze špejle, na kterou napíchneme květ a obarvíme ji, nebo obalíme floristickou páskou.
Ze zeleného foamiranu můžeme zhotovit i další listy, které lze ke stonku připevnit za pomoci floristické pásky, tavné pistole a drátku. Pokud však už v nějakých výtvarných potřebách seženete foamiran, budou tam mít pravděpodobně i spoustu doplňujících předmětů, které vám usnadní práci. Například již hotové stonky s drátem uvnitř, nebo zelené papírové listy na drátku. A pokud vás nebaví stříhat a chcete si celý proces usnadnit, prodává se i polotovar již ve tvaru okvětních lístků.