Spotřebitelský úvěr asi není zapotřebí nijak dlouze představovat, v nabídce ho v současnosti má řada bankovních, ale i nebankovních společností. Jeho oblíbenost za poslední roky razantně vzrostla, o tom mimo jiné hovoří i statistiky, podle kterých je hned za hypotečním úvěrem druhý nejvyužívanější. Zažádat o něj můžete v podstatě velmi snadno, pokud máte dostatečný měsíční příjem a splácíte své závazky včas.
Pro spotřebitelský úvěr bez zajištění nemovitosti se lidí rozhodnou ve chvíli, kdy potřebují mít k dispozici určitý obnos peněz v krátkém časovém horizontu. Pokud vás tedy trápí nečekaný finanční výdaj nebo zkrátka potřebujete překlenout dobu do výplatního dne, j spotřebitelský úvěr trefou do černého. Samozřejmě to má ale háček. Pokud půjdete o úvěr žádat do banky, s největší pravděpodobností peníze nezískáte tak rychle, jak jste si možná představovali. Banky totiž přistupují ke každému žadateli individuálně, to má za následek jediné – delší schvalovací proces. U bezproblémových žadatelů to může být otázka několika dnů, jiní nemusí dosáhnout na úvěr třeba vůbec nebo s výrazně horšími podmínkami.
O tom, zda úvěr nakonec bude schválen, nerozhoduje jen samotná banka, u které o úvěr žádáte. Ta se totiž musí řídit i podmínkami České národní banky, která je pravidelně upravuje a novelizuje. K tomu si banka ještě přidá vlastní (interní) podmínky a úvěr je de facto výhodný jen pro některé žadatele. A na tento problém cílí právě nebankovní společnosti se svou nabídkou spotřebitelských úvěrů. Jsou totiž dostupné rychle a pro každého.
Pro nebankovní sektor se rozhodne řada žadatelů ve chvíli, kdy potřebuje mít k dispozici potřebný obnos peněz velmi rychle. Příkladem mohou být například Vánoce, narozeniny, či nečekaný výdaj v domácnosti. Pokud vše proběhne bez problémů, peníze můžete mít k dispozici i do druhého dne.