Od světelného zdroje dnes vyžadujeme mnoho parametrů, které jsme dříve neřešili. Chceme, aby byl úsporný, svítil tou správnou teplou barvou, nemuseli jsme ho každý měsíc měnit a nebyl dražší, než nová vestavěná mikrovlnka. Když pomineme, sice tradiční, ale již poněkud uživatelsky nepohodlné svíčky, louče a petrolejky, z jakých světelných zdrojů si můžeme vybrat?
1. Klasické žárovky.
Sice nám je zakázali, ale stále se dají koupit. Jen se již neprodávají jako světelný zdroj, ale jako tepelné zdroje nebo tepelné články. Přesto stále svítí, jen poněkud neúsporně. Skoro 90 procent energie se v nich mění ne na světelné, ale na tepelné záření. Na druhou stranu mají však našim očím příjemné světlo, rozsvítí se okamžitě po stisknutí vypínače a lze u nich měnit jas světla (lze je stmívat). Jejich pořizovací cena je ze všech zdrojů nejmenší.
2. LED zdroje.
To je asi budoucnost světelných zdrojů. Mohou vypadat jako obyčejná žárovka nebo jako nalepovací pásek se spoustou malých světýlek. U žádného jiného světelného zdroje, neplatí poměr mezi cenou a kvalitou, jako u LED světel. Kvalitní LED světlo je zhruba 8x účinnější než obyčejná žárovka a vydrží 10x déle. Má však o něco horší světelnou charakteristiku (není tak příjemné pro naše oči) a je pochopitelně o dost dražší.
3. Halogenidové výbojky.
Technologii halogenidových výbojek, která byla původně určena především do venkovních prostor a průmyslových objektů, můžeme dnes využít i interiéru. Jejich hlavní výhodou je stejně příjemné světlo, jako u klasické žárovky, při zhruba polovičních nárocích na elektrickou energii. Mají také 2x vyšší životnost. Nevýhodou je jejich cena a nutnost jejich dobrého krytí (pracují za vysoké teploty).
4. Úsporné zářivky.
Známější pod názvem úsporné žárovky, jsou v podstatě předělané zářivky, tak jak je známe z našich kanceláří a škol. Výhodou je úspornost, která se blíží LED zdrojům a vysoká životnost oproti klasické žárovce nebo halogenidové výbojce. To, co poněkud brzdí jejich použití, je ze všech zde uvedených světelných zdrojů nejhorší kvalita světla a pomalý náběh do plné intenzity světla.
Takže, co vybrat?
Nejlevnější je klasická žárovka (tedy tepelný zdroj). Nejúspornější je zářivka a LED světlo. Nejpříjemnější světlo pro naše oči vydává klasická žárovka a halogenidová výbojka. Nejdelší životnost mají LED světla a zářivky. Konečné rozhodnutí, která charakteristika je pro vás nejdůležitější, je samozřejmě na vás.