Jak vlastně vznikají peníze?


Něco z historie
Kdysi dávno, když ještě nebyly peníze, fungoval mezi lidmi směnný obchod, lidé tak měnili například maso za kůži a podobně. Časem lidé začali používat speciální zboží jako platidla, k nejznámějším patřily zlaté, stříbrné a měděné mince. Všechna platidla však musela splňovat určitá kritéria, musela být v omezeném množství a poměr mezi zbožím a platidlem musel být přibližně stálý.
Později začali obchodníci používat šeky, měly to být pouze bezpečné směnky za platidlo a obchodníci si za ně účtovali poplatky. Zlodějům byly šeky k ničemu, protože směnit je mohli jen právoplatní majitelé, proto byly šeky výhodné.
podepisování smlouvy.jpg
 
Převrat ve 20. století
Když se z obchodníků postupem času začali stávat bankéři, začaly vznikat i banky. Po rozvoji bank a měn se ve 20. století uspělo s tzv. fiat měnami, což jsou měny vnucené, to znamená, měny, o kterých rozhodne stát, že měnami prostě budou.
Dnes je většina měn na světě nekrytá, jejich hodnota je dána jen vírou jejich uživatelů v jejich cenu. Státy navíc alternativní platidla zakazují, a když je to nutné omezují i vlastnictví jiných platidel, např. Drahých kovů.
potvrzení uzavření smlouvy.jpg
Jak tedy peníze můžou vzniknout a zaniknout?
Málokdo ví, že peníze nevznikají v centrální bance, ale že vznikají při poskytování půjček obchodními bankami. Většina peněz tedy pochází právě z úvěrů. Kdekdo si myslí, že když si půjde půjčit peníze do banky, tak mu je banka půjčí z úspor někoho jiného, ale opak je pravdou Splácením půjček naopak peníze zanikají. Pomocí centrální banky stát kontroluje, jak rychle peníze vznikají a zanikají, podle toho může stát i kontrolovat přibližné množství peněz v oběhu.
Kde je problém?
Potíž je v tom, že při současném systému, v případě, že bychom všechny své dluhy zaplatili a už si dále nepůjčovali, by brzy všechny peníze zanikly, to ale samozřejmě není v zájmu žádné banky, protože na výrobě peněz dost bohatnou. Celkový dluh se proto stále navyšuje a problémy předlužení se řeší ještě větším zadlužením namísto splácení. Stát společně s bankami takto systematicky ožebračují občany ve svůj vlastní prospěch díky nekrytým penězům.
Něco na závěr
Pamatujte, že opravdovou cenu má jen fyzicky vlastněný majetek, nemovitosti, zboží atd., peníze nemají žádnou cenu.