Pokud po práci utíkáte do sedla jízdního kola a nakonec se stane hlavní náplní vašeho volného času, jistě vás časem napadne uspořádat letošní dovolenou právě s jízdním kolem. Mějte se však na pozoru, hlavně v případě, kdy na dovolenou nejezdíte sami, ale společnost vám dělá parta přátel nebo rodina, kdy její členové nejsou stejní nadšenci pro jízdní kolo jako vy. Rodinná dovolená na kole není nic jednoduchého ani z hlediska plánování času stráveného na kole, výběru vhodných, ale přitom zajímavých tras a v neposlední řadě ani z hlediska převozu kol a ubytování. Ne vždy je totiž možní trávit dovolenou pouze na kole bez nutnosti převozu kol.
V případě, že se na dovolenou vydáte autem, máte technicky vzato tři možnosti, jak kolo potažmo kola přepravovat:
· uvnitř auta
· na střeše
· za autem – na pátých dveřích nebo na nosiči na tažné zařízení
Právě na střeše vozíme kola nejčastěji, a proto začneme touto variantou. V první řadě pokud chceme v držáku kola přepravovat, musíme ho mít na co upevnit. I zde se nabízí několik variant: jednodušší jsou samostatné příčné střešní držáky montované pro tento účel. Druhá varianta představuje kombinace podélných držáků, které jsou napevno připevněny na střechu a univerzálních příčníků. U obou variant je dobré přemýšlet o možnosti zamykání, které kola uchrání proti krádeži.
Kola můžeme převážet i za autem pomocí speciálního držáku. I tento způsob přepravy kol má řadu svých příznivců, ale i odpůrců. Nevýhodou může být u některých držáků zablokování pátých dveří v případě, že nejsou sklopné, což není při delších cestách nic příjemného. Dále pak větší náchylnost při silnějším větru a větší pravděpodobnost, že kola v běžném provozu přijdou k úrazu.
V případě nákupu držáku na jízdní kola bude jistě rozhodovat i samotná cena, která bude o to větší, čím více kol budeme chtít převážet. S rostoucí cenou pak stoupá nejen kvalita zpracování a vzhled, ale také lepší manipulace při upínání kola do držáku.