Již podle názvu, koncentrační tábory sloužily ke srocování lidí a vyhlazovací tábory k jejich následné likvidaci. Osvětim byla spojením koncentračního i vyhlazovacího, což mělo za následek, že se daná zvěrstva ještě víc prohloubila a rozepjala.
Nebuďte zmatení, pokud se setkáte s názvy Osvětim I, Březinka a Osvětim III. Jedná se o označení jednotlivých částí komplexu a jejich přilehlých 40 budov. Ne nadarmo se Osvětimi přezdívá „továrna na smrt“. Jednalo se o největší tábor na světě a počet obětí se odhaduje na téměř milion a půl lidí.
Příčiny smrti byly různé, v každém případě hrůzné. Někteří zemřeli vyčerpáním. Odtud také pochází fráze „Arbeit macht frei“, tedy že až smrt způsobená tvrdou dřinou, člověka osvobodí. Další vyhladověli. Dokonce jsou známy případy, kdy byli lidé nuceni snížit se ke kanibalismu. Jiní podlehli nemocem způsobenými absencí lékařské péče a otřesnými hygienickými podmínkami. Vybraní se stali obětmi lékařských experimentů. Nemalému množství lidí pohasl život ve spalovnách nebo naposledy vydechli v plynových komorách.
Josef Mengele
Nechvalně známým jménem spojovaným s Osvětimí je Josef Mengele, takzvaný „Doktor smrt“ nebo „Anděl smrti“, který prováděl nehumánní pokusy na vězních. Své oběti si vybíral sám a nejprve se snažil získat si jejich náklonost tím, že jim dával jídlo navíc. Nejčastěji se jednalo o dvojčata a těhotné ženy. Většina experimentů byla prováděna bez jakéhokoli umrtvení. Někteří dokonce při plném vědomí sledovali své orgány mimo tělo. V minulém roce zemřela žena zvaná „Mengeleho děvče“, která byla posledním žijícím člověkem, který se ocitl v Mengeleho rukách. Mengele doslova unikl trestu. Skrýval se po celém světě a byl nalezen až po smrti.
Mezi další krutá místa druhé světové války patřily například:
· Terezín
· Dachau
· Buchenwald
· Treblinka
· Mauthausen